Doğru Zemin Malzemesi Seçimi

Zemin malzemesi seçimi, dekorasyon boyutunda çok önemli bir husustur. Doğru seçilen zemin malzemesi hem uzun ömürlü olacaktır hem de uygulanan yerin daha dekoratif ve şık bir görünüme sahip olmasını sağlayacaktır. Doğru bir şekilde zemin kaplaması seçmek için, profesyonel bir ekipten, mağazadan yardım alabilirsiniz.

Doğru Zemin Malzemesi Nasıl Seçilir? 

Doğru zemin malzemesi, seçmek için sadece zevke ve renklere uymak büyük bir hata olur. Zemin malzemesinin rengi ve dokusu odanın ne amaçla kullanıldığı ve duvarların rengi gibi faktörlere dayanmalıdır. Uzmanlar tarafından renklerin insanların üstündeki etkisi sürekli tartışılmaktadır. Örneğin bütün gününüzü geçireceğiniz bir odada, boğuk ve sıkıcı renkleri tercih etmezsiniz. Paragrafın başında da belirttiğimiz gibi sadece renklere uymak büyük bir hata olacaktır. Odanın kullanım amacı ve yeri dahi önemli bir unsur olarak görülmelidir. Örneğin banyo için bir zemin kaplaması seçecekseniz, neme dayanıklı bir malzeme seçmelisiniz. Yaşam alanı için bir zemin malzemesi seçecek olursanız kişiden kişiye değişebileceği gibi daha yumuşak kadifemsi dokular veya sert mermer dokular tercih edebilirsiniz.

Zemin Malzemeleri Nasıl En Doğru Şekilde Uygulanır?

Zemin malzemeleri farklı malzemelerden ve dokulardan oluşmaktadır. Örneğin banyo için zemin malzemesi döşeneceği zaman su geçirmez bir sıva uygulaması yapılmalıdır. Mermer, fayans içinse profesyonel bir ekip seçilmelidir. Yarım yamalak, özensiz kesilmiş bloklar can sıkabilir, daha sonra yenilenmek istendiğinde aynı desen ve dokuya ait malzemenin bulunamama ihtimali vardır.

Zemin malzemesi olarak, zemine kaplanan halı ve türevleri seçildiğinde; dikkat edilecek en önemli husus malzemenin kolay temizlenebilme imkanın olmasıdır. Ayrıca dilerseniz, bu tür malzemelerin altına, ses emici malzemelerle ses yalıtımı da yapabilirsiniz.

Sonuç olarak: Zemin malzemeleri seçilirken, kullanım yeri ve kullanım amacına dikkat edilmelidir. Bütün bu hususların yanı sıra, uygulamayı yapacak olan ekibi seçerken de dikkatli olunması gerekmektedir.


Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları